Aktygrafia – diagnoza snu.

BADANIE AKTYGRAFICZNE 

Badanie aktygraficzne (aktygrafia) wykonywane jest w celu obiektywizacji zaburzeń snu zgłaszanych przez pacjentów oraz monitorowania skuteczności leczenia – pozwala na ocenę poziomu nasilenia, schematu i dynamiki dobowej bezsenności. Jest również niezwykle przydatne w procesie diagnozowania zaburzeń rytmiki okołodobowej (czyli chronobiologicznych zaburzeń snu) oraz zespołu niespokojnych nóg.

 Aktygrafia wykonywana jest przy pomocy niewielkich urządzeń (mniej więcej wielkości zegarka) nazywanych aktygrafami, które (w zależności od wskazania) umieszcza się na nadgarstku, nodze (w okolicach kostki) lub w talii badanej osoby. Urządzenie nieco przypomina inteligentne opaski, szczególnie często używane współcześnie przez sportowców, jednak mają znacznie wyższy poziom precyzji pomiaru i wiarygodność kliniczną. Aktygraf stale mierzy i zapisuje w pamięci nasilenie aktywności ruchowej pacjenta, jak również ekspozycji na światło. Po przesłaniu danych do komputera i użyciu dedykowanej specjalnej aplikacji możliwe jest precyzyjne opisanie rytmu aktywności i spoczynku. W zależności od wskazania możliwa jest również synchronizacja urządzenia z dodatkowym aparatem stale mierzącym częstość akcji serca.

 Na podstawie zapisu aktygraficznego można ocenić cały szereg parametrów: średni poziom aktywności w dzień i w godzinach nocnych, szacunkowy średni czas snu, szacunkową ciągłość snu, liczbę przebudzeń w czasie snu, liczbę drzemek w czasie dnia, ilość czasu spędzonego aktywnie w czasie dnia, ilość czasu spędzonego nieaktywnie w czasie dnia. Urządzenie i dedykowane oprogramowanie potrafią oszacować również średnie zużycie kaloryczne energii, czas spędzony w różnych pozycjach (stojącej, leżącej, siedzącej) oraz średnią ekspozycję na światło (naturalne i sztuczne). Te informacje znajdują zastosowanie w leczeniu bezsenności i zaburzeń rytmów okołodobowych, ponieważ dzięki nim jesteśmy w stanie dobrać spersonalizowane interwencje behawioralne.

 W HarmonyMed badania prowadzimy aktygrafami firmy Actigraph, modelami wGT3X-BT oraz GT9X-Link. Dysponujemy również najnowszym oprogramowaniem ActiLife z dodatkową funkcją analizy czasu snu.

 Badanie aktygraficzne w sposób zasadniczy zwiększa precyzję diagnozy zaburzeń snu i wspomaga optymalizację postępowania terapeutycznego – szczególnie w przypadkach bezsenności, zaburzeń rytmu okołodobowego lub zespołu niespokojnych nóg.